Udržateľnosť a Ľudskosť - základné kamene budúcnosti trhu práce

02.12.2019

Budúcnosť práce nie je len o dopadoch automatizácie a umelej inteligencie; je dôležité mať na pamäti aj iné aspekty budúcnosti súvisiace so smerom, ktorým sa bude uberať naša civilizácia: dlhodobá udržateľnosť a ľudskosť.

Zamýšľate sa niekedy nad tým, čo sa nachádza na druhej strane produktov, ktoré kupujete? Neubližuje ich výroba životnému prostrediu? V akých podmienkach pracujú ľudia, vďaka ktorým vznikli, koľko dostali zaplatené? Farmári v rozvojových krajinách často krát nezarobia dosť na to, aby sa dokázali uživiť. Toto sú otázky, ktoré by si v dnešnej dobe mal klásť každý uvedomelý človek.


Fairtrade, alebo aj spravodlivý obchod, je forma obchodného partnerstva, v ktorom medzi jednotlivými stranami funguje aktívny dialóg. Snaží sa o zlepšenie pracovných podmienok a zabrániť vykorisťovaniu tých najchudobnejších na trhu s komoditami ako je káva, ovocie, orechy, či kakao.Na to, aby mohli mať výrobky označenie Fairtrade, musia spĺňať niekoľko základných kritérií, medzi ktoré patrí aj zákaz detskej práce, určenie stabilnej minimálnej ceny, ktorá uchráni farmárov od výkyvov cien svetového trhu, alebo podpora udržateľného spôsobu pestovania, pri ktorom sa nepoužívajú nijaké pesticídy.Jednou z prvých spoločností na Slovensku, ktorá predáva produkty s oficiálnou certifikáciou Fairtrade je pražiareň Samay, ktorá dlhodobo spolupracuje s farmármi v krajinách ako je Keňa, Kolumbia, Etiópia či Peru. Ich stratégiou je skracovanie cesty kávy od samotného farmára k spotrebiteľovi, vďaka čomu mu dokážu zaplatiť viac.Keďže v BeREADY vidíme budúcnosť predovšetkým v udržateľných riešeniach, rozhodli sme sa Samay podporiť aj my; ich kávu už môžete nájsť aj na našich konferenciách a budeme radi, ak sa pri najbližšej príležitosti aj vy rozhodnete pre nákup, ktorý podporí férovú ekonomiku a celý etický model Fairtrade.