O najžiadanejších zručnostiach, ale aj trikoch ako na pohovor - s LinkedIn Talent Solutions Špecialistom - Tomášom Susedíkom

24.05.2019

Tomáš Susedík pracuje ako Talent Solutions Specialist pre sociálnu sieť LinkedIn. Našiel si na nás čas a odpovedal nám na niekoľko otázok spojených s budúcnosťou práce, ale opýtali sme sa napríklad aj čo si myslí o myšlienke našej konferencie BE READY FOR THE FUTURE.

Vedeli by ste bežnému stredoškolákovi, ktorý sa možno ešte s LinkedInom nestretol vysvetliť, v čom je táto sociálna sieť prínosná pre mladého človeka?

LinkedIn je najväčšia profesionálna sociálna sieť. To znamená, že namiesto siete priateľov si na LinkedIn budujete sieť profesionálnych kontaktov. Tie prídu vhod pri hľadaní práce, obchodných príležitostí a podobne. Čím skôr si takúto sieť začnete budovať, tým lepšie - ja sám som si zakladal účet ešte pred dokončením vysokej školy, pôvodne kvôli tomu aby som ostal v kontakte so spolužiakmi.


Ako vnímate budúcnosť práce v LinkedIn?

Pozrite sa na dáta Eurostatu - 37 až 69% pracovných pozícií v EÚ bude v blízkej budúcnosti aspoň čiastočne automatizovaných. Na druhej strane, 96% pracovníkov, ktorých práca bude automatizovaná si dokážu so správnym preškolením nájsť rovnakú, alebo lepšiu prácu. To jasne podčiarkuje dôležitosť vzdelávania a toho, ako pripravujeme novú generáciu na vstup na trh práce.


Zachytili ste nejaké zmeny v trendoch týkajúcich sa zručností, ktoré vyhľadávajú zamestnávatelia?

Požiadavky sa sústavne menia spolu s trhom práce, ktorý reaguje na firemné prostredie. Tie najžiadanejšie zručnosti by som rozdelil do 3 oblastí:

I. Tvrdé zručnosti - tu jasne dominujú technické zručnosti, hlavne programovanie, práca s dátami alebo web design.

II. Mäkké zručnosti - komunikácia, vystupovanie alebo efektivita.

III. Jazyky - angličtina už nie je "výhodou", ale naopak je veľkou nevýhodou keď ju neovládate. Ostatné jazyky vždy pomôžu.

Koniec koncov, zručnosti, ktoré potrebujete vždy záležia od oblasti, v ktorej sa chcete zamestnať.


V súvislosti s budúcnosťou práce sa veľa hovorí aj o umelej inteligencií a automatizácií. Čo si o tom myslíte Vy? Je skutočne možné, že úplne vymiznú niektoré pracovné oblasti, ako sa ľudia občas obávajú?

Určite áno - tak, ako vymizli aj v minulosti. Napríklad tzv. "budiči", ktorí chodili po meste s dlhými palicami a búchali ľuďom na okná podľa toho, kedy sa chceli zobudiť. A dostávali za to zaplatené - až pokým neprišli budíky. Tí ľudia si potom našli prácu niekde inde a rovnako je tomu aj teraz. Pred 10 a viac rokmi by ste len ťažko našli špecialistu na sociálne siete a dnes je to normálna práca. Rozdiel vidím v tom, že tie zmeny dnes prichádzajú podstatne rýchlejšie, preto sa musíme lepšie pripraviť.


Každý cíti nervozitu pred pracovným pohovorom. Podelíte sa s nami s nejakými technikami, ktoré fungujú? 

Tá nervozita je často neopodstatnená - sme zvyknutí rozprávať sa s inými ľuďmi, ale keď ideme na pohovor, sme z toho nervózni. Mne osobne pomáhajú simulácie - skúste poprosiť kamaráta alebo kamarátku a "zahrajte" si pracovný pohovor na 30 minút. Potom si vyhodnoťte, čo ste spravili dobre, čo by sa dalo spraviť lepšie a urobte tú simuláciu ešte raz. Na pohovore sa tak budete cítiť komfortnejšie. Druhým obľúbeným cvičením je "100 možných otázok", kedy si prejdem pracovnú ponuku a web firmy. Potom napíšem na papier všetky otázky, ktoré by sa ma mohli na pohovore opýtať a rozmýšľam, ako by som na ne odpovedal. A hoci sa ma môžu opýtať niečo iné, rozum mám už rozbehnutý takže sa mi rozmýšľa lepšie.


Čo by ste odkázali mladým ľuďom, ktorí sa ešte len chystajú vstúpiť na trh práce? Nejaké rady typu na čo by sa mali zamerať, čo by určite mali urobiť a čoho by sa mali vyvarovať?

To je veľká zodpovednosť. Pozrite sa na to takto - ak končíte školu v 25 a do dôchodku pôjdete v 60 (buďme optimisti), máte pred sebou 35 rokov pracovného života. V práci strávite veľkú časť svojho času a je škoda, ak vás práca nebaví. Preto si myslím, že ak prvých 5 rokov strávite skúšaním a objavovaním toho, čo vás naozaj baví a čomu sa chcete venovať, je to úplne v poriadku - stále máte pred sebou 30 rokov práce. Pri hľadaní práce si definujte napr. 3 veci, ktoré by váš zamestnávateľ mal spĺňať. Napríklad u mňa je to takto: 1) veľká, stabilná firma, 2) medzinárodné prostredie, 3) lokalita v Európe, dobre spojená s Bratislavou) a naopak, veci, s ktorými viete byť flexibilný. Podľa toho vyberiete firmy, ktoré by vás mohli zamestnať a idete ďalej.


Štúdie dokazujú, že asi 65% detí, ktoré dnes nastupujú do školy, bude zastávať pracovné pozície, ktoré zatiaľ neexistujú. Na čo by sa mali podľa vás zamerať?

Dokázať sa stále učiť. V minulosti sa veci nemenili tak rýchlo ako teraz, štandardné vzdelanie teda vydržalo použiteľné dlhšie. Ak sa teda dokážem stále učiť, dokážem aj lepšie reagovať na zmeny na trhu práce, ktoré sa skôr či neskôr dotknú každého z nás. Okrem toho je fajn byť dobrý aj v zručnostiach ako komunikácia alebo efektivita, ktoré sú použiteľné v každom sektore pri každom type práce.


Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa podujali na spoluprácu s BeREADY CONFERENCES? Naučili ste sa počas príprav na ňu aj vy niečo nové?

Je to super pripomenutie, že na Slovensku máme veľa šikovných mladých ľudí, ktorí radi pomáhajú ostatným. A ak dokážeme nejakým spôsobom prispieť aj my, radi priložíme ruku k dielu. V rámci spolupráce sme venovali 3 prémiové účty s prístupom k našej vzdelávacej platforme LinkedIn Learning, kde užívatelia získavajú prístup ku kurzom a certifikátom, ktoré im môžu pomôcť pri hľadaní práce.