Ak sa stroje stanú pracovníkmi, aká bude úloha ľudí?

19.03.2019

Nahradzovanie ľudskej práce strojmi nie je novým fenoménom, nastal už pri prvej Priemyselnej revolúcii, keď boli cechy nahradené výrobnými linkami.

Umelá inteligencia už napáda aj práce, ktoré boli voči nej prednedávnom imúnne - úradnícke, finančné a administratívne pozície. Robí tak aj v prípade zdravotnej starostlivosti (mobilné aplikácie, robotické operácie a diagnózy). Dokonca expanduje aj do kozmu a neraz je považovaná za dominantnú aj v oblasti ľudskej kreativity. Algoritmy dokážu napísať článok tak, že je na nerozpoznanie od textu napísaného človekom, umelá inteligencia dokonca dokáže zložiť vlastnú symfóniu.

Technickí lídri ako Stephen Hawking a Elon Musk dali do pozoru možné globálne zmeny, ktoré môže nástup umelej inteligencie zapríčiniť. Úradníci môžu byť nútení sa presunúť do iného sektora, ktorý ňou ešte nie je ovládaný. Zamestnajú sa napríklad ako Uber vodiči, avšak umelá inteligencia ich odtiaľ časom vyženie tiež. V podstate tým, že si prácu uľahčujeme teraz si ju len komplikujeme na neskôr.

Samozrejme, nie všetky práce budú ovplyvnené a nie všetky ovplyvnené práce budú zrušené - ako vždy, automatizácia nahradí a doplní ľudskú pracovnú silu. Avšak práce, ktoré ostanú nedotknuté budú skôr výnimkou než pravidlom.

Budúcnosť práce uvidíme v dvoch častiach: Ťažná ekonomika - vzostup platforiem ako Airbnb, Deliveroo, Didi Kuaidi, Etsy, Task Rabbit a Uber - teda odvetví, kde nezávislí pracovníci (freelanceri) poskytujú pracovnú silu dočasne. Strojová ekonomika - umelá inteligencia a robotika preberú hlavnú úlohu v pracovnej sile

Nevieme, ako presne sa tieto predpoklady vyvinú, isté však je, že mnoho prác sa masívne vytratí. Na druhej strane, ako už ukázala história, automatizácia prinesie mnoho nových sektorov pre zamestnanie. Rovnako ako digitálna revolúcia priniesla prácu web developerom a vývojárom aplikácií, aj strojová ekonomika vytvorí nové práce a spoločnosti.

Umelá inteligencia časom zmení celý systém vytvárania dôchodkov, vzťahov medzi zamestnancami a pracovného poistenia. Vlády teda musia prísť na spôsob, ako zvládnuť tento boj medzi vytváranou umelou inteligenciou a miestom pre ľudskú pracovnú silu.

Zatiaľ nevieme, či ušetrený čas vďaka umelej inteligencii využijeme na obohatenie našich životov kultúrne a intelektuálne alebo nás zbaví niečoho základného, čo dáva momentálne nášmu životu zmysel.

Zdroj: EY: The upside of disruption - Megatrends shaping 2016 and beyond. 2017. Link: https://goo.gl/vMkAcj